NZSS - LongFri 21-Jul-17 2:14 PM
Resultscreated by OE2010 � Stephan Kr�mer SportSoftware 2015

 
Senior Boys Championship (38)5.8 km 370 m20 C
PlStnoNameYBClubTime
113Joseph LynchWellington College57:20
27Daniel MoncktonLong Bay College1:01:00
32Sebastian SafkaTakapuna Grammar School1:01:13
440Kurtis ShukerWaiuku College1:04:06
520Jason BondNew Plymouth Boys' High School1:04:07
615Amos PlumptonNapier Boys' High1:08:11
734Oliver EganSt Andrews College1:08:55
831Felix HarrisonCashmere High School1:09:46
99Isaac EganSt Andrews College1:09:55
1018Bayley Stephens-EllisonNapier Boys' High1:14:05
1112Liam ThompsonMount Albert Grammar School1:14:17
1219Dominic ClearyRangiora High School1:24:38
1329Oliver BurnsNapier Boys' High1:29:48
1433Thomas CulhamHavelock North High School1:31:21
1522Alex de BeerOrewa College1:33:18
164Jonty AndersonNapier Boys' High1:35:31
1724James McCormackAuckland Grammar School1:39:53
1830Thomas WilliamsPukekohe High1:40:13
1936Nicholas WrightNapier Boys' High1:41:41
201Seb DaellenbachWellington College1:42:28
2139Edward TwomeyWellington College1:42:45
2211Logan StevensonNapier Boys' High1:44:33
2323Rowan SinclairWellington College1:45:50
2437Jonty De PledgeMount Albert Grammar School1:47:30
2528Scott ScobieWaiuku College1:48:33
2625Matt StevensPukekohe High1:48:54
2726Tim DunsheaKing's College1:50:08
2816Kaiyin HardyHavelock North High School1:55:47
2914Liam GrozevMount Albert Grammar School1:58:23
3010Liam KendrewNewlands College2:02:41
3135Matthew StarkNewlands College2:17:30
3217Tama HoareAuckland Grammar School2:26:50
336Cameron LamontWaiuku College2:26:54
 
3Daniel RattrieWaiuku Collegemp
8Seb Ayson MacfarlaneNapier Boys' Highdnf
27Nicholas MooreOnslow Collegednf
21Ben CarringtonAuckland Grammar Schooldnf
38Angus EasonPukekohe Highdns
 
 
 
Senior Boys Standard (13)4.3 km 205 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
142Angus MacmillanHavelock North High School59:02
232Harry ThurmanMount Albert Grammar School1:06:25
349Max McMurrayNapier Boys' High1:06:33
451Oscar SmythHavelock North High School1:09:31
545Logan SoolePukekohe High1:09:49
646Harrison FulfordHavelock North High School1:10:55
741George PerryNapier Boys' High1:11:15
85Anton AishMount Albert Grammar School1:13:43
950Murphy WatersPukekohe High1:22:00
1048Leon CaoPukekohe High1:26:19
1147Michael YoungNapier Boys' High1:33:12
1244Finlay KeipHavelock North High School1:39:45
1343Bruce ZhangKristin1:46:09
 
 
 
Senior Boys Novice (1)2.7 km 115 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
52Reed PearceNapier Boys' Highdns
 
 
 
Senior Girls Championship (30)4.5 km 260 m18 C
PlStnoNameYBClubTime
166Jenna TidswellHavelock North High School54:18
271Sofie SafkovaTakapuna Grammar School59:50
378Carolyne NelNapier Girls' High School1:00:32
465Marisol HunterRangi Ruru Girls High1:00:43
574Briana StevenCashmere High School1:01:53
657Marina ComeskeySt Catherine's College1:03:31
764Ellenna CaudwellPukekohe High1:07:28
862Meghan DrewSt Mary's College Auckland1:10:15
969Aleisha NearyPukekohe High1:10:31
1073Georgina DibbleKristin1:11:02
1167India JamesDiocesan School for Girls1:14:28
1263Tegan KnightbridgeKristin1:17:19
1368Poppy MitchellNew Plymouth Girls' High1:21:11
1456Bella FraserMount Aspiring College1:23:32
1575Megan BruceKristin1:24:10
1681Katie LowryManurewa High School1:24:52
1755Brooke CarpenterWellington East Girls College1:29:27
1877Charlotte CarterBaradene1:32:09
1958Josephine ReevesChilton St James1:36:33
2080Catherine MurphyDiocesan School for Girls1:40:34
2153Isabella KellyNew Plymouth Girls' High1:45:38
2279Aishlin McIntyreHavelock North High School1:46:50
2370Isabella HoltNapier Girls' High School1:47:19
2476Fiona MiddletonOnslow College1:59:25
2554Alex MillerHavelock North High School2:17:11
 
59Susan EatsonNapier Girls' High Schooldnf
nc90Bella HerbisonNapier Girls' High Schoolmp
60Amber RiddleChilton St Jamesdns
72Heather InesonPukekohe Highdns
61Bianca KirkHavelock North High Schooldns
 
 
 
Senior Girls Standard (10)3.7 km 185 m14 C
PlStnoNameYBClubTime
186Hannah RawnsleyNapier Girls' High School1:04:37
285Flo MillsHavelock North High School1:15:03
392Emily DunnNapier Girls' High School1:18:14
484Jemma NormanPukekohe High1:18:24
583Tara KendonWellington Girls' College1:19:26
682Sarah NotaPukekohe High1:21:01
788Charlotte DukePukekohe High1:22:28
887Ella McKayKaramu High1:30:56
991Chloe KayllWaiuku College1:30:59
 
89Mariah BessemMount Albert Grammar Schoolmp
 
 
 
Senior Girls Novice (3)2.5 km 100 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
193Ameila BlameyDiocesan School for Girls48:00
294Tasmin Leonard-PatersonWellington Girls' College1:06:58
 
95Taylor Thorpe-LoversuchKaramu Highdns
 
 
 
Intermediate Boys Championship (43)3.6 km 200 m14 C
PlStnoNameYBClubTime
1114Ronan LeeLindisfarne college35:34
2103Liam StolbergerAvondale College35:38
3133Jack DrageChrists College37:19
4130Ayrton ShadboltSt Andrews College37:36
5138Will TidswellHavelock North High School39:10
6134Patrick HayesAuckland Grammar School41:14
7115Mitchell CooperMount Albert Grammar School44:35
8106Kieran EdwardsUpper Hutt College45:31
9125Alex MoncktonLong Bay College46:35
10112Felix WilliamsonWellington College47:59
11137Jack LakerWaiuku College48:41
12128Cameron BonarRosmini College49:37
13136Michael McCormackAuckland Grammar School50:15
14124Callum FarmerPukekohe High52:02
15100Partick ComeskeySt Patrick's College Town52:46
16102Kingston WebbNapier Boys' High53:10
17105Thomas BrendoliseMount Albert Grammar School53:59
18110Adam BarronNapier Boys' High54:06
19111Aidan SarginsonPukekohe High54:37
20121Fenton LovedayPukekohe High55:06
21118Jaedyn HancockPukekohe High55:56
22104Zak LastAuckland Grammar School55:57
2398Josh CorryWellington College56:58
24116Angus SymintonKristin58:02
2597Adam BatemanMount Albert Grammar School58:57
26132Tomas CalderonAuckland Grammar School59:35
27107Daniel CarrollMount Albert Grammar School1:00:37
28113James ButlerMount Albert Grammar School1:02:04
29119Logan HayAuckland Grammar School1:03:33
30127Thomas BigleyNapier Boys' High1:05:00
30126Aidan SkinnerMount Albert Grammar School1:05:00
3299Lachie WhiteNew Plymouth Boys' High School1:07:30
33109Simon BondNew Plymouth Boys' High School1:12:06
34122Max DunsheaMount Albert Grammar School1:15:03
35123Sam MillerHavelock North High School1:16:33
36129Luca EastwoodMount Albert Grammar School1:35:46
37101Anthony Kerr-MunleyAuckland Grammar School1:41:18
3896Niko HoareAuckland Grammar School1:48:54
39135Luke CarpenterWellington College2:08:07
 
108Samuel GordonRosmini Collegemp
120Reuben AllenNewlands Collegemp
117Braeden KommerenLindisfarne collegedns
131Luke RattrieWaiuku Collegedns
 
 
 
Intermediate Boys Standard (7)3.0 km 135 m13 C
PlStnoNameYBClubTime
1141Bruno McDonaldHavelock North High School31:21
2143Aidan RichardsPukekohe High34:23
3140Oliver WrightNapier Boys' High42:40
4144Liam McCarthyNapier Boys' High50:23
5142Daniel HarveyNapier Boys' High59:16
6139John YuKristin1:04:47
 
145Benjamin LangBethlehem Collegedns
 
 
 
Intermediate Girls Championship (31)3.2 km 170 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
1157Tessa BurnsWoodford House38:18
2170Lucy BurrellBaradene39:35
3165Olivia CollinsDiocesan School for Girls43:13
4147Jessica SewellDiocesan School for Girls46:21
5148Sylvie FraterWestern Springs College49:34
6161Anna DustonBaradene50:20
7163Anna Cory-WrightWestern Springs College51:34
8174Beth HunterRangi Ruru Girls High51:50
9160Theane van ZylMount Albert Grammar School52:44
10169Siena HarrisonNapier Girls' High School54:31
11173Rebecca GreenwoodSt Cuthberts College55:02
12146Petra BuyckBaradene56:17
13158Amy CulhamHavelock North High School56:56
14168Michaela ManaghBaradene59:22
15167Georgia BrowneBethlehem College59:59
16153Emma WaltersPukekohe High1:00:54
17166Rachel DennySt Cuthberts College1:03:19
18149Georgia SkeltonDiocesan School for Girls1:03:49
19164Abbey LeeIona College1:07:26
20155Olivia HealeyUpper Hutt College1:10:00
21159Emma ManaghBaradene1:10:08
22156Lucia MackenzieMount Albert Grammar School1:11:16
23150Zarah AndersonNapier Girls' High School1:12:55
24154Jydee LeonardMount Albert Grammar School1:15:15
25171Lauren KendonWellington Girls' College1:16:45
26151Nicole MaddiganChilton St James1:18:29
27176Sarah PrzychodzkoParaparaumu College1:21:29
28172Angela KnoesterLong Bay College1:39:50
29162Alessandra MayoLong Bay College1:59:37
 
175Chelsea OliverBaradenemp
152Nina QuinnWestern Springs Collegedns
 
 
 
Intermediate Girls Standard (22)2.8 km 100 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
1195Lauren DunneDiocesan School for Girls28:14
2185Georgia FisherSt Dominic's Catholic College32:09
3181Gabriella de LatourDiocesan School for Girls33:56
4187Kate StewartNapier Girls' High School34:06
5192Emma StevensPukekohe High35:43
6183Peyton MoreteKapiti College37:08
7191Ella RussDiocesan School for Girls37:25
8182Frances RainbowNapier Girls' High School37:27
9180Isabelle PotburyNapier Girls' High School41:44
10178Maddy PinckneyNapier Girls' High School42:55
11184EJ Schmidt-GrantNapier Girls' High School44:28
12179Tamsin HolmesSt Cuthberts College45:13
13198Nina PughWellington Girls' College47:28
14177Kate TwomeyWellington Girls' College49:02
15188Lucy GriggsKapiti College50:05
16190Emily OldhamParaparaumu College51:49
17193Stella BucklandMount Albert Grammar School52:13
18197Kyla McNaughtenPukekohe High52:19
19194Roison KennyNapier Girls' High School52:36
20196Louise SullivanNapier Girls' High School54:23
21189Lola MahoneyNapier Girls' High School56:58
22186Caroline GlenKaramu High1:12:49
 
 
 
Junior Boys Championship (39)3.0 km 135 m13 C
PlStnoNameYBClubTime
1224Ryan MooreAvondale College23:22
2202James RawnsleyNapier Boys' High24:46
3208Campbell SymeWestlake Boys25:03
4221Alex JobbinsWestlake Boys29:14
5232Cormac TurleyLindisfarne college29:29
6236Max BullerHavelock North High School29:34
7226Samuel RochePukekohe High30:17
8233Tim CrawfordWellington College30:22
9218Tom AppleyardWestlake Boys30:29
10210Tommy ThomsonOnslow College30:44
11227Max SteningKing's College32:03
12209Cameron PottsHavelock North High School32:24
13199Cameron BroadHavelock North High School32:27
14211Jason WainNapier Boys' High32:42
15235Oliver EdwardsHutt International Boys School32:51
16203Hayden WilliamsWestlake Boys33:35
17228Finn WilliamsPukekohe High34:56
18215Stanley BatyNapier Boys' High36:17
19229Alex JackNewlands College36:49
20222Alex RickardNewlands College36:54
21206Jayden ShawPukekohe High36:57
22214Anthony KendrewScots College38:21
23234Pierson ClementKaramu High38:40
24223Nathan BortonWestlake Boys39:21
25231Clayton ShadboltSt Andrews College39:26
26204Max MawbyNewlands College40:25
27216Angus EdwardsMount Albert Grammar School43:26
28225Nathan WatsonWestlake Boys44:28
29220Luke ClementsMount Albert Grammar School44:56
30200Vitali VolkovWestlake Boys45:38
31201Jack BraddickOnslow College47:39
32205Nate AndersonNapier Boys' High48:43
33230Connor GrantHavelock North High School50:38
34217Tom GordonKing's College57:16
35219James OliverSaint Kentigern58:46
36212Andrew HeavenAuckland Grammar School1:01:15
 
207Oliver BarclayHavelock North High Schooldns
237Jack MatulovicPinehurst Schooldns
213Bradley RedpathNapier Boys' Highdns
 
 
 
Junior Boys Standard (10)2.5 km 80 m13 C
PlStnoNameYBClubTime
1238Jonty McGrathHavelock North High School24:46
2240Yusef ZammitNapier Boys' High25:35
3241Ricky WestPukekohe High26:45
4243George WrightWestern Springs College31:28
5246Flynn DunkerleyHavelock North High School32:26
6244Trent McNaughtenPukekohe High36:55
7245Angus WilliamsonWestern Springs College48:58
8242Ben MerliniMount Albert Grammar School49:16
 
247Patrick CooperNapier Boys' Highmp
239Nick WilsonPukekohe Highdns
 
 
 
Junior Girls Championship (27)2.8 km 100 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
1252Penelope SalmonBaradene21:23
2251Katie RyanDiocesan School for Girls25:49
3267Alice EganSt Andrews College26:58
4270Lily StephensHavelock North High School29:13
5271Peyton LeighSt Cuthberts College30:08
6266Rani WilliamsHavelock North High School30:11
7274Allegra WilsonDiocesan School for Girls32:05
8249Emma HamesDiocesan School for Girls32:13
9263Sophia WoodSt Cuthberts College35:09
10268Chloe O'RorkeNapier Girls' High School35:15
11265Jessica FraserSt Cuthberts College36:19
12257Caitlyn MarxPukekohe High36:24
13264Olivia NicholACG Strathallan37:48
14272Catherine ConnollySt Mary's College Wellington37:53
15248Ann CatoPukekohe High37:58
16255Millie NormanPukekohe High40:28
17262Grace WildeBaradene41:50
18250Anita BrennanReporoa College45:19
19273Sarah ClarkeOnslow College46:15
20258Pheobe TillIona College46:20
21253Jasmine NiederbergerPukekohe High49:44
22269Emma JohnsMount Albert Grammar School51:01
23259Ana VincentBaradene51:26
24260Ella WatsonEpsom Girls Grammar School55:11
25261Lola GibbsNapier Girls' High School1:00:00
26254Hannah StarkNewlands College1:01:33
27256Glory BatemanMount Albert Grammar School1:02:06
 
 
 
Junior Girls Standard (9)2.2 km 50 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
1276Holly GraneyDiocesan School for Girls20:42
2283Jessica PrzychodzkoParaparaumu College22:34
3275Rosie BurnsNapier Girls' High School22:58
4279Mia-Bella HarmerNapier Girls' High School24:20
5278Libby StewartNapier Girls' High School27:28
6277Benika VandermeerPukekohe High32:09
7282Lucy FergusonNapier Girls' High School36:58
8280Charlotte LyonsDiocesan School for Girls38:19
9281Bryony RussellNapier Girls' High School44:24
 
 
 
Year 7/8 Boys Championship (20)2.7 km 115 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
1296Riley CroxfordTasman School24:33
2295Caleb BrowneBethlehem College25:56
3316Evan BroadHavelock North Intermediate Sc28:08
4293Flynn HunterSumner Primary30:07
5320Lorcan RabbitteHavelock North Intermediate Sc30:08
6291Marcus BrennanReporoa College30:12
7292Liam BuyckSacred Heart Boys College33:12
8289Tyler HallidaySancta Maria College34:09
9288Zeal JonesPukekohe Intermediate34:14
10301Alan TeesdaleRaroa School34:48
11299Matt CrawfordWadestown Primary School36:12
12287Harrison EdwardsSancta Maria College37:25
13286Samuel WattersPukekohe Intermediate38:38
14284Caleb MoxonPukekohe Intermediate42:27
15298Alex WrightPukekohe Intermediate55:42
16300Spencer MenziesPukekohe Intermediate56:11
17294Leon DukePukekohe Intermediate1:03:58
18297Jack BroomfieldReporoa College1:18:41
 
290Noah SmithPukekohe Intermediatedns
285Declan LangBethlehem Collegedns
 
 
 
Year 7/8 Boys Standard (17)2.5 km 80 m13 C
PlStnoNameYBClubTime
1318James McGuirePukekohe Intermediate21:56
2309Nathan DowdallPukekohe Intermediate23:22
3304Cameron RichardsPukekohe Intermediate26:52
4308Luke HartNorthcross Intermediate27:09
5311Robbie MonkReporoa College27:33
6313Joel MowbrayPukekohe Intermediate28:09
7319Julian HectorsNorthcross Intermediate30:16
8307Daniel BallaKristin31:00
9310Jim BullerHavelock North Intermediate Sc33:13
10317Colby MillsNorthcross Intermediate33:23
11303Stephen ClarkeNorthland School35:26
12315Liam GoldblattNorthcross Intermediate37:34
13306Conor BeloePukekohe Intermediate37:50
14305Henry MassinghamHavelock North Intermediate Sc37:52
15312Lenny ThorntonNorthcross Intermediate38:52
16302Jack GillinghamBethlehem College45:29
17314Garrett OlsenHavelock North Intermediate Sc54:48
 
 
 
Year 7/8 Girls Championship (26)2.5 km 100 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
1346Kaia JorgensenBeckenham18:28
2332Daisy YorkBeckenham23:15
3322Emily HayesDiocesan School for Girls23:37
4328Juliet FraterPonsonby Intermediate School23:40
5339Rosie ZinzanBeckenham23:58
6321Olivia PowerSt Cuthberts College24:44
7331Manon BonarCarmel College25:07
8334Sophie RyanDiocesan School for Girls25:11
9333Sofia ToesSt Cuthberts College25:50
10338Rachel DustonBaradene26:35
11324Kelly McKinnonBucklands Beach Intermediate27:16
12325Lucy RussDiocesan School for Girls29:04
13326Leah WeckPukekohe Intermediate32:23
14335Grace PickeringBucklands Beach Intermediate33:30
15345Rebecca ConnollyHataitai School36:27
16344Nikita WainTaradale Intermediate School37:38
17343Rosie MoncktonNorthcross Intermediate38:44
18330Ella HerangiPukekohe Intermediate38:55
19341Grace DooneyTaradale Intermediate42:25
20323Brena MerzSt Cuthberts College43:52
21340Mikaela HawleyPukekohe Intermediate45:37
22337Rosie MigounoffPukekohe Intermediate52:48
23329Georgina SmithChilton St James54:41
 
336Jessica DeedChilton St Jamesmp
327Louise NicholsonBaradenemp
342Grace MatulovicPinehurst Schooldns
 
 
 
Year 7/8 Girls Standard (22)2.2 km 50 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
1348Andy HeathcotePonsonby Intermediate School18:27
2350Laura FisherBaradene20:05
3355Krista Vesty-ScottBaradene20:37
4367Ruby NathanBaradene20:38
5362Harriet BurrellBaradene21:00
6363Eve ThompsonKowhai Intermediate22:07
7357Kiana CarterPukekohe Intermediate23:24
8360Aliana HendersonBaradene23:51
9361Lucy HarsantBucklands Beach Intermediate24:23
10354Rachel YuBucklands Beach Intermediate25:13
11359Charlotte O'SullivanPukekohe Intermediate25:21
12351Ella EdwardsKowhai Intermediate26:32
13364Cate DennyBaradene26:39
14349Kaiya Read-ButcherHavelock North Intermediate Sc28:02
15356Tayla LocheadReporoa College30:15
16366Harriet Hartley-PollardNorthcross Intermediate32:49
17352Emma HedleyPukekohe Intermediate33:20
18358Tingmeng WangSt Cuthberts College36:25
19347Samira BedinghamPukekohe Intermediate36:45
20368Riley JenkinsPukekohe Intermediate41:37
21353Isabelle GerrandBaradene1:11:28
22365Tessa ThomsonRaroa School1:27:29