NISSC LongMon 30/04/2018 8:20 PM
Resultscreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
Senior Boys Championship (35)6.5 km 185 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
120Liam ThompsonMt Albert Grammar44:25
27Alex de BeerOrewa College45:10
326Bayley Stephens-EllisonNapier Boys High School47:27
419Patrick HayesAuckland Grammar School48:34
54Felix SilverTawa College48:53
614Amos PlumptonNapier Boys High School51:10
730Kieran EdwardsUpper Hutt College51:22
86Thomas CulhamHavelock North High School54:17
916Michael McCormackAuckland Grammar School56:33
1012Blake CampbellHavelock North High School57:19
112Angus EasonPukekohe High58:19
1234Sebastian Ayson-MacFarlaneNapier Boys High School59:09
1321Alex MoncktonLong Bay College59:12
1415Adam BatemanMt Albert Grammar59:20
1524Braeden KommerenLindisfarne College59:25
1623Zachary LastAuckland Grammar School1:02:14
173Tama HoareAuckland Grammar School1:04:19
189Liam GrozevMt Albert Grammar1:06:07
1922Jaedyn HancockPukekohe High1:09:12
2031Fenton LovedayPukekohe High1:10:16
2125Tomas CalderonAuckland Grammar School1:11:41
2227Aidan SarginsonPukekohe High1:12:30
238Callum IrvingWBHS1:16:58
2413Jonty de PledgeMt Albert Grammar1:18:05
2518Edward TwomeyWellington College1:18:11
2610Benjamin CarringtonAuckland Grammar School1:19:59
2717Harry ThurmanMt Albert Grammar1:25:38
285Scott CarswellRangitoto College1:25:59
2928Sebastian McBrideNewlands College1:34:00
3029Thomas WilliamsPukekohe High1:34:10
311Josh SteningKing's College1:54:13
 
11Thomas BrendoliseMt Albert Grammarmp
35Darran PickeringWBHSdnf
33Liam KendrewNewlands Collegedns
32Liam StolbergerAvondale Collegedns
 
 
 
Senior Boys Standard (9)3.9 km 85 m10 C
PlStnoNameYBClubTime
140Jarod WilsonPukekohe High39:31
236Finlay KeipHavelock North High School39:34
345Anton AishMt Albert Grammar44:10
438Cameron WoodsPukekohe High45:56
542Oscar SmythHavelock North High School50:11
6145Jono WilliamsHavelock North High School1:10:27
 
41Thomas BigleyNapier Boys High Schoolmp
44Quinn KlijnWBHSdns
37George PerryNapier Boys High Schooldns
 
 
 
Senior Girls Championship (18)5.5 km 165 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
161Jenna TidswellHavelock North High School50:34
250Jessica SewellDiocesan School for Girls51:07
358Aleisha NearyPukekohe High53:14
457Carolyne NelNapier Girls' High School56:14
552India JamesDiocesan School for Girls58:05
662Olivia CollinsDiocesan School for Girls1:03:07
754Amber RiddleChilton St James1:05:44
853Emily DunnNapier Girls' High School1:08:20
949Aishlin McIntyreHavelock North High School1:19:40
1047Alex MillerHavelock North High School1:21:20
1148Heather InesonPukekohe High1:21:24
1256Charlotte DukePukekohe High1:21:47
1355Brooke CarpenterWellington East Girls College1:38:03
1446Bella HerbisonNapier Girls' High School1:56:33
 
60Lauren DunneDiocesan School for Girlsmp
59Charlotte CarterBaradenemp
nc63Kaia JoergensenCashmere High School1:03:28
51Josephine ReevesChilton St Jamesdns
 
 
 
Senior Girls Standard (10)3.7 km 80 m10 C
PlStnoNameYBClubTime
165Mariah BessemMt Albert Grammar43:27
269Sarah PrzychodzkoParaparaumu College49:43
371Tara KendonWellington Girls' College51:29
472Waitahi McGeeReporoa College53:21
567Skylah Chapman-PetersWestern Springs College59:16
670Kyla McNaughtenPukekohe High1:07:49
773Jessica AsplinReporoa College1:10:11
868Kate TwomeyWellington Girls' College1:11:17
966Tegan MartinSamuel Marsden Collegiate Scho1:38:05
1064Emily OldhamParaparaumu College1:53:05
 
 
 
Intermediate Boys Championship (61)4.1 km 90 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
1131Will TidswellHavelock North High School23:37
291Mitchell CooperMt Albert Grammar27:37
3121Adam BarronNapier Boys High School28:02
4110Felix WilliamsonWellington College28:52
5120Daniel CarrollMt Albert Grammar30:08
694Callum FarmerPukekohe High30:15
782Luca EastwoodMt Albert Grammar30:27
8107Campbell SymeWBHS31:32
9108Luke ClementsMt Albert Grammar32:56
1074Cameron BonarRosmini College33:08
11106Max SteningKing's College33:36
11128Alex JobbinsWBHS33:36
1378Nate AndersonNapier Boys High School33:54
14115Luc-Aime MeurillonMt Albert Grammar34:08
1590Samuel RochePukekohe High34:10
1693Seth DeanMt Albert Grammar34:19
1784Oliver EdwardsHutt International Boys School35:39
1892Tim CrawfordWellington College36:32
19101Simon BondNew Plymouth Boys' High School36:45
2079Levi JamesAuckland Grammar School38:06
21116Cameron PottsHavelock North High School38:07
22124Oscar HadleyFrancis Douglas Memorial Colle38:48
23129Alan TeesdaleOnslow College39:14
2475Bruno McDonaldHavelock North High School39:58
25125Daniel HarveyNapier Boys High School40:37
26100Aidan SkinnerMt Albert Grammar40:45
27104Tommy ThomsonOnslow College41:12
28114Bradley RedpathNapier Boys High School41:43
29102Jack GarrWellington College41:52
30109Thomas CranefieldSaint Kentigern College42:17
3176Angus EdwardsMt Albert Grammar42:30
3289Jack BraddickOnslow College42:34
33103Finn WilliamsPukekohe High43:07
3481Jack MitchellNew Plymouth Boys' High School44:22
35118Hayden WilliamsWBHS44:33
36126Tom AppleyardWBHS45:08
3799Vitali VolkovWBHS45:37
38135Logan BowAuckland Grammar School45:51
3980Joshua HenshawOnslow College47:10
4085James OliverSaint Kentigern College47:25
4198Cormac TurleyLindisfarne College47:29
42105Nicholas HarmanParaparaumu College47:40
43111Jack SmithNapier Boys High School47:43
44127Te Rangihuia GilgenNewlands College48:27
4586Zeke ThorntonRangitoto College48:37
4677Pierson ClementKaramu High School50:04
4787Jason WainNapier Boys High School50:46
48117Luke CarpenterWellington College51:38
4997Marnix MorrisEden Christian Academy51:50
5095Anthony KendrewScots College52:26
51230Boston BlomfieldWBHS55:27
5283Anthony Kerr-MunleyAuckland Grammar School57:26
53113Alexander JackNewlands College1:01:25
54112Nathan WatsonWBHS1:03:13
5588Niko HoareAuckland Grammar School1:04:16
5696Ed SindlenOnslow College1:10:19
57119Reed SmoutWellington College1:20:17
58122Ross BellReporoa College1:23:08
 
130Thomas GordonKing's Collegemp
132Max MawbyNewlands Collegednf
123Nathan BortonWBHSdns
 
 
 
Intermediate Boys Standard (18)2.8 km 80 m10 C
PlStnoNameYBClubTime
143Oscar HarnettNapier Boys High School24:25
2148James MilesKaramu High School24:32
3142Sam PeacockNapier Boys High School28:12
4133Jonty McGrathHavelock North High School29:13
5136Nick WilsonPukekohe High30:32
6149Liam McCarthyNapier Boys High School31:07
7140Flynn DunkerleyHavelock North High School32:14
8144Oliver BulmanMt Albert Grammar32:34
9138Stanley BatyNapier Boys High School33:08
10141George WrightWestern Springs College35:44
11150Andrew HeavenAuckland Grammar School37:11
12147Liam NaughtonNewlands College39:31
1339Benjamin FussellNapier Boys High School45:02
14146Angus KjestrupNapier Boys High School47:15
15139Miran ManuchehriMt Albert Grammar1:04:58
 
151James McKenzieOnslow Collegednf
134Artur StarchenkoWBHSdns
143Robert EnnorHavelock North High Schooldns
 
 
 
Intermediate Girls Championship (41)3.8 km 85 m11 C
PlStnoNameYBClubTime
1177Lucy BurrellBaradene27:22
2171Tessa BurnsWoodford House29:46
3183Anna DustonBaradene30:44
4158Chelsea OliverBaradene31:07
5157Cara BraddingDiocesan School for Girls32:39
6163Penelope SalmonBaradene33:26
7174Emma ManaghBaradene34:09
8168Caitlyn MarxPukekohe High36:10
8173Taylor MitchellNew Plymouth Girls' High Schoo36:10
10160Mercy JonesNew Plymouth Girls' High Schoo36:11
11156Theane van ZylMt Albert Grammar36:44
12189Anna Cory-WrightWestern Springs College37:15
13159Olivia NicholACG Strathallan37:29
14172Rebecca GreenwoodSt Cuthberts College37:38
15170Chloe o'RorkeNapier Girls' High School38:09
16187Sophia WoodSt Cuthberts College38:27
17191Rani WilliamsHavelock North High School42:30
18185Millie NormanPukekohe High42:35
19153Michaela ManaghBaradene42:48
20152Hannah StewartSt Cuthberts College43:21
21175Sylvie FraterWestern Springs College43:43
22164Ella WatsonEpsom Girls Grammar School43:53
23186Kate StewartNapier Girls' High School45:10
24161Amy CulhamHavelock North High School46:15
25165Allessandra MayoLong Bay College48:01
26188Stella BucklandMt Albert Grammar48:05
27155Grace WildeBaradene48:44
27167Catherine ConnollySt Mary's College (Wellington)48:44
29179Nicole MaddiganChilton St James50:32
30192Rachel DennySt Cuthberts College51:05
31190Emma JohnsMt Albert Grammar52:23
32184Jydee LeonardMt Albert Grammar52:33
33162Jasmine NiederbergerPukekohe High52:41
34154Lucia MackenzieMt Albert Grammar56:54
35169Angela KnoesterLong Bay College56:56
36180Isla ThompsonMt Albert Grammar1:00:34
37182Ariella WeinbergMt Albert Grammar1:00:52
38181Anita BrennanReporoa College1:07:09
39166Lily StephensHavelock North High School1:07:46
40176Sarah ClarkeOnslow College1:14:33
41178Roisin KennyNapier Girls' High School1:15:42
 
 
 
Intermediate Girls Standard (17)2.5 km 70 m10 C
PlStnoNameYBClubTime
1207Benika VandermeerPukekohe High24:19
2201Jessica PrzychodzkoParaparaumu College25:49
3206Holly GraneyDiocesan School for Girls27:18
4200Anna HillSt Cuthberts College29:07
5202Tamsin HolmesSt Cuthberts College30:04
6198Nina PughWellington Girls' College32:23
7204Chelsea SampsonDiocesan School for Girls34:06
8197Phoebe TillHavelock North High School35:22
9205Caroline GlenKaramu High School35:28
10208Isabella WrightSt Cuthberts College35:51
11194Mysty CookeSt Cuthberts College37:57
12199Hannah StarkNewlands College41:30
13209Coren LockhartNewlands College45:07
14193Libby StewartNapier Girls' High School1:40:21
 
203Chelsey ReidNewlands Collegemp
196Olivia PughWellington Girls' Collegedns
195Olivia ApplegathWestlake Girls High Schooldns
 
 
 
Junior Boys Championship (38)2.8 km 80 m10 C
PlStnoNameYBClubTime
1217Caleb BrowneBethlehem College19:15
1237Olaf BakerWellington College19:15
3241Harrison EdwardsSancta Maria College19:31
4224Liam BuyckSacred Heart College19:39
5223Tom AishMt Albert Grammar23:02
6231Noah SmithPukekohe High23:59
7247Alex WrightPukekohe High24:14
8236Rory MerrieSaint Kentigern College24:46
9238Samuel Taylor SinclairMt Albert Grammar25:37
10229Sam WattersSt Paul's Collegiate25:40
11222Ryan ToppOnslow College25:50
12235Dante MartinRosmini College26:11
13212Ryan CliffordSancta Maria College26:18
14239Tim CawteAuckland Grammar School27:11
15228Jack TremainNapier Boys High School27:18
16243Max LaurensonSaint Kentigern College27:50
17213Jack GillinghamBethlehem College28:21
18249Spencer MenziesAuckland Grammar School28:26
19227Leon DukePukekohe High29:31
20232Zeal JonesKing's College30:31
21242Caleb MoxonPukekohe High30:52
22221Callum WishartMt Albert Grammar31:16
23219Ben MitchellOnslow College31:28
24226Benjamin SmedingeNewlands College31:41
25210Julian HectorsLong Bay College33:01
26244James SmoutWellington College34:45
27246Lorcan RabbitteHavelock North High School34:46
28218Ben CarterAuckland Grammar School35:17
29245Alex ThompsonOnslow College36:46
30211Cooper BlomfieldWBHS37:39
31214Jacob WellsSacred Heart College37:58
32225Lenny ThorntonRangitoto College38:04
33220Ryan RedpathNapier Boys High School40:09
34240Ethan TeoLong Bay College42:45
35216Colby MillsLong Bay College50:04
36248Jack BroomfieldHamilton Boys' High School52:52
37215Sean OngNewlands College59:37
 
233Declan LangBethlehem Collegedns
 
 
 
Junior Boys Standard (14)2.0 km 35 m9 C
PlStnoNameYBClubTime
1254Rory McKayKaramu High School15:27
2257Ray ShiuKing's College17:03
3253Logan TaylorNapier Boys High School17:34
4261Marcus DillonKing's College17:38
5251Max PolglaseNapier Boys High School20:20
6256O'Callahan BlakeAuckland Grammar School20:37
7259Harrison SaundersKaramu High School21:57
8137Jackson ParkerKing's College26:05
9258Jacob AbrahamPukekohe High26:59
10252William Wepa-HazelKaramu High School29:10
11260George HuntHavelock North High School38:37
12255Kali ToviKing's College49:19
 
nc234Riki HillWBHS25:00
250Logan WaldenPukekohe Highdns
 
 
 
Junior Girls Championship (35)2.5 km 70 m10 C
PlStnoNameYBClubTime
1279Zara StewartSt Cuthberts College17:48
2266Molly McGowanMt Albert Grammar18:23
3271Juliet FraterWestern Springs College19:11
4269Emily HayesEpsom Girls Grammar School19:16
5268Pippa PlummerKristin School20:59
6282Andy HeathcoteWestern Springs College22:15
7275Mikaela HawleyPukekohe High22:34
8296Lucy PettitDiocesan School for Girls23:00
9277Sophie RyanDiocesan School for Girls24:15
10295Rosie MoncktonLong Bay College24:56
11288Grace PickeringMacleans College25:11
12273Pippa DixonSt Cuthberts College25:28
13285Sofia ToesSt Cuthberts College25:36
14283Krista Vesty-ScottBaradene25:49
15280Lidia TaylorBaradene26:38
16263Leah WeckStrathallan28:28
17278Nikita WainTaradale High School28:58
17284Sofia SkinnerMt Albert Grammar28:58
19262Hillberry DobbsOnewhero Area School29:01
20281Lara GrozevMt Albert Grammar29:55
21270Kelly McKinnonSaint Kentigern College30:07
22272Kaiya Read-ButcherHavelock North High School31:12
23267Isabelle FaulknerOnslow College31:57
24276Hannah WilliamsSt Cuthberts College33:18
25287Alex McLauchlanBaradene33:26
26294Emma SingletonPukekohe High33:35
27289Laura FisherBaradene34:43
28265Harriet Hartley PollardLong Bay College39:23
29274Isabelle GerrandBaradene43:55
30292Louise NicholsonBaradene1:01:03
31290Ellaraine Hiraka-SullivanNewlands College1:04:57
32293Emma PijnenburgSaint Kentigern College1:08:37
 
264Olivia PowerSt Cuthberts Collegemp
286Manon BonarCarmel Collegednf
291Caitlin SchneiderPukekohe Highdns
 
 
 
Junior Girls Standard (18)1.7 km 35 m9 C
PlStnoNameYBClubTime
1311Olivia GibsonBaradene13:00
2312Millie ThompsonWaiuku College13:24
3306Jacinta KellyDiocesan School for Girls13:59
4298Lucy JobbinsWestlake Girls High School14:45
4308Beanie Jean RattrieWaiuku College14:45
6304Gemma PughWellington Girls' College15:09
7299Eve FinlaysonDiocesan School for Girls16:32
8297Harriet WalkerWestern Springs College16:58
9310Alex BarkerMt Albert Grammar17:19
10307Lucia LundonSt Cuthberts College18:49
11302Tayla LochheadRotorua Girls High School19:17
12309Jaclyn WangSt Cuthberts College20:15
13313Rosie MigounoffWaikato Diocesan School for Gi23:55
14305Tingmeng WangSt Cuthberts College24:28
15387Charlize AickenWaiuku College27:47
16300Becky NganSamuel Marsden Collegiate Scho34:48
 
303Abbie LythgoeHavelock North High Schoolmp
301Renee ThompsonHavelock North High Schooldns
 
 
 
Year 7/8 Boys Championship (28)2.6 km 75 m9 C
PlStnoNameYBClubTime
1337Taiga KatoNorthcross Intermediate18:47
2326James McGuirePukekohe Intermediate20:51
3319Matthew GreenwoodBalmoral Intermediate21:41
4331Marcus BrennanReporoa College21:48
5325Charlie FraterPonsonby Intermediate School22:58
5336Jed MoloneyPukekohe Intermediate22:58
7323Daniel WatsonSaint Kentigern College24:02
8339Andrew RawnsleyNapier Intermediate24:03
9315Nathan DowdallPukekohe Intermediate24:30
10340Charlie WilsonPukekohe Intermediate24:35
11317Hugo TillLindisfarne College24:37
12334Cameron RichardsPukekohe Intermediate24:45
13330Samuel O'ConnorPukekohe Intermediate25:44
14324Jack DaviesPukekohe Intermediate26:02
15335Luke HartNorthcross Intermediate26:09
16329Robbie MonkReporoa College26:40
17333Thomas PottsHereworth School28:12
18322Conor BeloePukekohe Intermediate29:13
19318David GreyACG Strathallan31:29
20321Stephen ClarkeNorthland School (Wellington)32:31
21338Jordan VivianPukekohe Intermediate38:10
22328Reece StevenPukekohe Intermediate38:15
23314Tymek TumilowiczNorthland School (Wellington)48:04
 
327Evan BroadHavelock North Intermediate Scmp
332Rowan LovedayPukekohe Intermediatemp
320Rushil PatelPukekohe Intermediatemp
nc349Elliot FaulknerSt Benedicts59:42
316Matthew CrawfordWadestown Primarydns
 
 
 
Year 7/8 Boys Standard (14)2.0 km 35 m9 C
PlStnoNameYBClubTime
1345Henry MassinghamHavelock North Intermediate Sc12:53
2342Garrett OlsenHavelock North Intermediate Sc13:13
3353Hugh SkinnerKowhai Intermediate14:05
4352Felix McElweeBalmoral Intermediate14:29
5344Oscar VinkPukekohe Intermediate14:48
6351Charlie de GrootHavelock North Intermediate Sc15:18
7350Kyan PotterPukekohe Intermediate15:20
8341Daniel NotaPukekohe Intermediate15:43
9347Jay McElweeBalmoral Intermediate15:47
10354Jake LieftingPukekohe Intermediate18:30
11346Tom MigounoffPukekohe Intermediate18:34
12355Liam GoldblattNorthcross Intermediate19:23
13343Dhannis NayagarReporoa College26:34
 
348Ayden SchneiderPukekohe Intermediatedns
 
 
 
Year 7/8 Girls Championship (26)2.4 km 60 m9 C
PlStnoNameYBClubTime
1370Kate BortonNorthcross Intermediate19:20
2378Rachel DustonBaradene21:03
3376Harriet BurrellBaradene22:37
4377Ellie EvansSt Cuthberts College23:32
5372Aliana HendersonBaradene23:54
6369Katelin ToesSt Cuthberts College24:36
7364Rebecca ConnollyHataitai School (Wellington)24:48
8374Zoe ElliottHavelock North Intermediate Sc25:08
9365Ruby NathanBaradene25:09
10360Naomi Binet-JohnsonBaradene25:10
11379Fiona ChenSt Cuthberts College25:38
12371Eve ThompsonKowhai Intermediate26:09
13362Natalie SalmonBaradene26:24
14367Anija IrvineBaradene27:18
15373Cassie WoodDiocesan School for Girls28:42
16358Isabelle McDonnellBaradene29:06
17357Ella EdwardsKowhai Intermediate32:34
18361Ali PowerRaroa Intermediate32:36
19381Eva PerssonKowhai Intermediate34:40
20375Kiana CarterPukekohe Intermediate37:27
21380Cate DennyBaradene39:03
22359Eleanor TenbenselDiocesan School for Girls39:34
23363Janaye BurnsPukekohe Intermediate42:26
24356Riley JenkinsPukekohe Intermediate45:05
25368Larissa EdwardsFergusson Intermediate49:16
26366Emma HedleyPukekohe Intermediate57:35
 
 
 
Year 7/8 Girls Standard (18)1.7 km 35 m9 C
PlStnoNameYBClubTime
1385Tia AndersonEskdale12:49
2395Niamh VaughanHavelock North Intermediate Sc13:06
3391Sophie WardHavelock North Intermediate Sc13:29
4396Kate JobbinsMurrays Bay Intermediate14:51
5390Molly MunroSt Cuthberts College15:29
6389Amelia McIntoshDiocesan School for Girls15:40
7393Tessa ThomsonRaroa Intermediate15:50
8388Zara FordSt Cuthberts College17:33
9399Sophie SteningPukekohe Intermediate17:57
10386Amber BurleySt Cuthberts College18:16
11383Lily WingReporoa College18:25
12384Chloe TappPukekohe Intermediate20:20
13397Grace McGregor-MacDonaldSt Cuthberts College21:56
14394Maddie InksterPukekohe Intermediate26:31
15392Emerson DalzielPukekohe Intermediate30:00
 
382Liliana Lara-CowellBaradenemp
398Maggie WrightPasadena Intermediate Schoolmp
400Hannah WellingtonDiocesan School for Girlsdnf